Artykuł sponsorowany

Druk fleksograficzny – czym się wyróżnia?

Druk fleksograficzny – czym się wyróżnia?

Druk fleksograficzny to niezaprzeczalnie najszybciej rozwijająca się metoda druku, jaką można spotkać we współczesnej branży poligraficznej. Swoje zainteresowanie wzbudził wysoką jakością oraz szybkością otrzymania wydruku. W dodatku sama jego struktura sprawia, że jest to proces, który warto rozwijać. Czym dokładnie jest druk fleksograficzny oraz jakie jest jego zastosowanie?

Druk fleksograficzny — ogólna charakterystyka

Poznanie przeszłości druku fleksograficznego wymaga wyjaśnienia różnic, które sprawiają, że jest on jedyny w swoim rodzaju. Przede wszystkim od sitodruku czy druków offsetowych różni się formami, jakie stosowane są w trakcie procesu produkcyjnego – we fleksografii płaskie formy zostały zastąpione przez giętkie, elastyczne formy drukarskie, które bazują na takich materiałach, jak kauczuk syntetyczny czy polimery. Biorąc to pod uwagę, metoda fleksograficzna jest o wiele bardziej uniwersalna niż drukowanie z wykorzystaniem klasycznych maszyn. Co więcej, może być ona z łatwością zastosowana w produkcji opakowań o nietypowym kształcie. Gdy druk fleksograficzny wchodził na rynek, wykorzystywano w nim wyłącznie płaskie matryce, jednak z upływem czasu każda firma działająca w tym obszarze wprowadziła do swojej oferty również „sleevesy”, a więc tuleje przeznaczone do wykonania druku, który nie będzie posiadał widocznego łączenia grafiki na obwodzie druku. Inną różnicą, o której również warto wspomnieć, było wykorzystanie szybkoschnących, ciekłych, farb o niskiej jakości. Ich krótki czas schnięcia przyspieszył produkcję, co w efekcie zmniejszyło jej koszty.

Praktyczne zastosowanie druku fleksograficznego

Druk fleksograficzny, który oferuje na przykład firma Interas, wykorzystywany jest w procesie tworzenia nadruków na opakowaniach i materiałach o nieregularnych kształtach. Świetnym przykładem zastosowania tej metody jest folia. Niemal każdy rysunek na plastikowym opakowaniu, nadruk na reklamówce czy logo widniejące na folii termoaktywnej powstało dzięki tej technice druku.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz