Artykuł sponsorowany

Dochodzenie odszkodowań i zadośćuczynień z tytułu wypadków komunikacyjnych - Kancelaria Radcy Prawnego Agnieszka Stępień

Dochodzenie odszkodowań i zadośćuczynień z tytułu wypadków komunikacyjnych - Kancelaria Radcy Prawnego Agnieszka Stępień

Wypadki komunikacyjne są niestety częstym zjawiskiem na polskich drogach, a ich skutki bywają tragiczne zarówno dla uczestników zdarzenia, jak i ich bliskich. W takiej sytuacji ważne jest, aby osoby poszkodowane wiedziały, jak dochodzić swoich praw i uzyskać należne im odszkodowanie, czy zadośćuczynienie. W tym procesie nieocenioną pomocą może okazać się wsparcie radcy prawnego, który posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie w tego rodzaju sprawach. W niniejszym artykule przybliżymy zagadnienia związane z dochodzeniem roszczeń z tytułu wypadków komunikacyjnych według polskiego prawa oraz rolę radcy prawnego w tym procesie.

Prawo do odszkodowania i zadośćuczynienia

Pierwszym krokiem na drodze do uzyskania odszkodowania lub zadośćuczynienia jest ustalenie podstawy prawnej roszczeń. Zgodnie z polskim prawem, osoba poszkodowana w wyniku wypadku komunikacyjnego ma prawo do odszkodowania za szkodę majątkową (np. uszkodzenie pojazdu, utratę dochodu) oraz zadośćuczynienia za szkodę niemajątkową (np. doznane obrażenia ciała, cierpienie fizyczne i psychiczne). Podstawę prawną dla dochodzenia takich roszczeń stanowi przede wszystkim przepis art. 415 kodeksu cywilnego, który mówi, iż kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia. Natomiast kwestie odszkodowania i zadośćuczynienia uregulowane są m. in. w art. 444, 445 i 446 kodeksu cywilnego.

Rola radcy prawnego w procesie dochodzenia odszkodowania

Wsparcie radcy prawnego może okazać się niezwykle istotne na każdym etapie procesu dochodzenia odszkodowania, czy zadośćuczynienia. Profesjonalista ten może pomóc poszkodowanemu w prawidłowym zgromadzeniu dokumentacji, czyli dowodów niezbędnych do wykazania swoich roszczeń, a także doradzić, jak uniknąć typowych błędów popełnianych przez osoby nieobeznane z procedurami prawnymi.

Jednym z kluczowych aspektów współpracy z radcą prawnym jest ustalenie wysokości należnego odszkodowania, czy zadośćuczynienia. Warto bowiem, pamiętać, że kwoty te są uzależnione od wielu czynników, takich jak stopień winy sprawcy wypadku, rodzaj i zakres poniesionej szkody, czy koszty leczenia i rehabilitacji. Radca prawny dysponuje wiedzą i doświadczeniem pozwalającymi na dokładne oszacowanie wartości roszczeń oraz negocjowanie ich wysokości z ubezpieczycielem z tytułu OC sprawcy wypadku, czy innymi stronami zobowiązanymi do ich wypłaty. Porad prawnych w tym zakresie oferuje Kancelaria Radcy Prawnego Agnieszka Stępień z Pabianic.

Kolejnym istotnym aspektem, w którym wsparcie radcy prawnego może być niezbędne, jest reprezentowanie poszkodowanego przed sądem. W przypadku, gdy strony nie są w stanie dojść do porozumienia, co do wysokości odszkodowania, czy zadośćuczynienia, konieczne może być dochodzenie roszczeń na drodze sądowej. Wówczas radca prawny będzie mógł przygotować odpowiednie pismo procesowe, czyli pozew wraz z prawidłowo sformułowanymi wnioskami dowodowymi, a także reprezentować poszkodowanego na rozprawach sądowych jako jego profesjonalny pełnomocnik procesowy.

Opracowanie:
Pabianice, Orla 10/12 lok. 23
tel. 691 868 894
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz