Artykuł sponsorowany

Czym jest akt notarialny?

Czym jest akt notarialny?
Jeżeli skupić się na czynnościach, które notariusz wykonuje najczęściej, to z pewnością należy do nich sporządzenie aktów notarialnych. Są to szczególne dokumenty, które w swojej treści powinny zawierać wcześniej złożone w sposób ustny oświadczenia woli. Co do zasady akt notarialny przygotowywany jest dla wyraźnego udokumentowania konkretnej czynności prawnej, jeżeli sposób taki zastrzega ustawa lub tak jest wola stron. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

Akt notarialny – podstawowe informacje

Każdy akt notarialny można podzielić na kilka najważniejszych części. W pierwszej z nich zawsze znajdują się informacje takie jak data, miejscowość zawarcia aktu, a także dane stron i sposób potwierdzenia ich tożsamości. Następnie przejść można do treści zasadniczej, po której uwzględnia się także zagadnienia związane z koniecznymi do uiszczenia podatkami, opłatą skarbową i taksą notarialną. Na samym końcu przechodzi się do odczytania, przyjęcia i podpisania aktu. Całość musi zostać oczywiście potwierdzona złożeniem podpisów, zarówno uczestniczących stron, jak i samego notariusza.

W ramach ciekawostki potraktować można również informację, że oficjalna forma aktu notarialnego wymaga zachowania zasady jedności osób, miejsca i akcji. Najważniejsze jest jednak to, iż jeśli przepis zastrzega dla czynności prawnej formę aktu notarialnego, jest to forma pod rygorem nieważności. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

Kluczowa rola notariusza

Oczywiście wielu ludziom zależy na tym, żeby cały proces mógł zostać przeprowadzony tak sprawnie, jak to tylko możliwe. Dlatego właśnie tak istotna jest rola doświadczenia notariusza, który jest w stanie zająć się nie tylko przygotowaniem poszczególnych dokumentów, ale także udzieleniem praktycznych porad. Aby zagwarantować sobie najwyższą jakość obsługi, zdecydowanie warto skorzystać z usług najbardziej renomowanych kancelarii takich jak ta prowadzona przez Ewę Świętek, która od lat uważana jest za jedną z najlepszych w regionie. Choć funkcja notariusza jest absolutnie kluczowa, warto również wiedzieć, że istnieją pewne wyjątkowe sytuacje, w których nad przebiegiem sprawy mogą czuwać inne upoważnione osoby. O czym konkretnie mowa?

Za granicą akt notarialny może zostać sporządzony przez polskiego konsula, po wcześniejszym otrzymaniu zgody od Ministra Sprawiedliwości wydanej na wniosek Ministra Spraw Zagranicznych. Podpisy na niektórych dokumentach mogą zostać również poświadczone przez banki lub przewodniczącego zarządu gminy w miejscowości, w której nie ma kancelarii notarialnej.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz