Artykuł sponsorowany

Cytologia: znaczenie i zalecenia dotyczące badań z Gabinetu Prywatnego Gaja Lek. Med. Andrzeja Letachowicza

Cytologia: znaczenie i zalecenia dotyczące badań z Gabinetu Prywatnego Gaja Lek. Med. Andrzeja Letachowicza

Cytologia to badanie, które może uratować życie wielu kobiet. Pozwala na wczesne wykrycie zmian przedrakowych i rakowych szyjki macicy, dzięki czemu możliwe jest podjęcie odpowiedniego leczenia. Gabinet Prywatny Gaja Lek. Med. Andrzej Letachowicz oferuje kompleksową opiekę medyczną w zakresie ginekologii i położnictwa, w tym również cytologię.

Jak często powinno się wykonywać cytologię?

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, badanie cytologiczne powinno być wykonywane regularnie przez kobiety po 25 roku życia, co najmniej raz na trzy lata. W przypadku kobiet po 50 roku życia zaleca się wykonywanie badań co roku. Częstotliwość badań może być jednak dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjentki oraz jej historii medycznej. Warto pamiętać, że regularne badania cytologiczne znacznie zwiększają szansę na wczesne wykrycie nieprawidłowości.

Czy cytologia jest bolesna?

Badanie cytologiczne polega na pobraniu próbki komórek z szyjki macicy za pomocą specjalnej szczoteczki lub łopatki. Procedura jest krótka i zazwyczaj nie powoduje większego dyskomfortu. Niektóre kobiety mogą odczuwać lekki ból podczas badania, jednak jest on zwykle krótkotrwały. Ważne jest, aby przed badaniem poinformować lekarza o ewentualnych dolegliwościach czy wcześniejszych problemach związanych z cytologią, aby lekarz mógł dostosować sposób wykonania badania do potrzeb pacjentki.

Jakie są przeciwwskazania do wykonania cytologii?

Istnieją pewne przeciwwskazania do wykonania cytologii, które należy uwzględnić przed umówieniem się na badanie. Przede wszystkim nie powinno się wykonywać cytologii podczas menstruacji, gdyż obecność krwi może wpłynąć na wynik badania. Ponadto cytologia nie jest zalecana w ciąży, chyba że istnieje ku temu wyraźne wskazanie. Warto również unikać stosowania tamponów, kremów czy żeli dopochwowych na 24 godziny przed planowanym badaniem.

Czy cytologia wystarczy, czy warto wykonywać dodatkowe badania?

Oprócz cytologii warto rozważyć wykonanie dodatkowych badań, takich jak testy HPV, które pozwalają na wykrycie wirusa brodawczaka ludzkiego - głównego czynnika ryzyka raka szyjki macicy. Gabinet Prywatny Gaja Lek. Med. Andrzej Letachowicz, prowadzony przez lekarza ginekologa, oferuje kompleksową opiekę medyczną w zakresie ginekologii i położnictwa. Pacjentkami są kobiety w każdym wieku. Oferta zawiera szeroki zakres badań oraz usług, takich jak cytologia, testy HPV, różnorodne badania ultrasonograficzne, badania genetyczne ryzyka nowotworów jajników i sutków. Dodatkowo oprócz prowadzenia ciąży, lekarz zajmuje się terapią hormonalną, doradztwem antykoncepcyjnym oraz przeprowadza zabiegi ginekologiczne. Warto skonsultować się z lekarzem, który pomoże dobrać odpowiednie badania i usługi dla każdej pacjentki.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz